Kariyer Hedefini Değiştirmeyi Düşünenler Okula Geri Dönüş Hakkında Bilmeniz Gerekenler


0

Kariyer Hedefini Değiştirmeyi Düşünenler Okula Geri Dönüş Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kariyer değiştiriciler ve okula dönüş

Kariyer yollarını değiştirmek için asla geç değildir. Eğer mutlu değilseniz, farklı bir yol alma şansına sahip olursunuz – bunun ne anlama geldiği önemli değil. Bazı kariyer değiştiriciler için, bu okula dönmek anlamına gelir.

Kayıt olmak istediğiniz program türü ne olursa olsun, bir süre okuldan ve iş gücünüzden çıktıktan sonra örgün eğitime geri dönmeniz birkaç zorlukla karşılaşabilir. Muhtemelen okulda ilk defa olduğunuzdan çok farklı bir rutin ve sorumluluklar vardır ve sınıf programınızı mevcut iş, aile ve finansal yükümlülükler ile birlikte kullanmanın zamanını bulmak zor olabilir.

Yeni bir kariyer yolu için okula dönmek konusunda ciddiyseniz, bir taahhütte bulunmadan önce tüm faktörleri göz önünde bulundurmak istersiniz. İşte kariyer değişiminin doğru programı bulma ve yaşamları ile nasıl dengeleneceğini bilmesi gerekenler. [İlgili makaleyi okuyun: Hedef Rüya İşi: Kariyer Yol Haritası Oluşturma ]

Eğitiminizle ilgili herhangi bir karar vermeden önce, kendinize neden ilk başta kariyer değiştirmek istediğinizi sorun. Çalışma ortamınızı sevmiyorsanız veya meslektaşlarınızla sorun yaşıyorsanız, aynı alanda yeni bir işe ihtiyacınız olabilir. Fakat şu an yaptığınız şeye ilgi duyduysanız ya da şu andaki kariyerinizde büyümek için bir yer yoksa, bir değişim ihtiyacınız olan şey olabilir.

Batı Valiler Üniversitesi Sağlık Meslekleri Koleji’nin akademik operasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Daren Upham, öğrencilerinin birçoğunun mevcut uzmanlıklarını farklı bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyan yeni bir kariyer yoluna gitmek üzere okula döndüklerini belirtti.

Upham, “Başarılı kariyerlerden sonra matematik ve fen öğretmeni olmak isteyen bilim adamları ve mühendisleri sık sık görüyoruz” dedi. “Bu da başarılı iş adamları ile gerçekleşir. Bu insanlar bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşarak geri vermek ister.”

Tam bir kariyer revizyonu isteyenler için, sadece büyük bir büyüme potansiyeline sahip olmayan ama gerçekten de bir tutkuya sahip olan bir alan seçin.

“Ne ile ilgileniyorsun?” dedi Angel Diaz, Cubic Corporation’da kıdemli üye . “Sonuna kadar yapışacağın bir şey seç.”

” Yapmayı sevdiğiniz şeyin ne kadar önemli olduğunu belirlemek, bir hamle yapmadan önce çok önemlidir,” diye ekledi. Heather Monahan , kariyer danışmanlığı grubu kurucusu #BossinHeels ve yeni kitabın ” Güven yapıcısı” nın yazarı (Boss in Heels, 2018). “Journaling, boş zamanınızla ne yapmak istediğinizi görmenize yardımcı olacak harika bir araç olabilir. Eğer boyamayı seven ama bütün gün çalışan bir bilgisayarda sıkışıp kalmış bir kişi iseniz, şok edici değil harekete geçme. Süper gücün ne olduğunu keşfet ve ona yaslan. ”

Monahani, okula geri dönmek için asla mükemmel bir zaman olmadığını söyledi, ama içgüdülerinize güvenmelisin.

“Eğer okula geri dönmeniz gereken güçlü bir [zorlama] varsa, kendiniz dinlemek her zaman en iyi tavsiyedir” dedi. “Hayatımızda her zaman zorluklar olacaktır, ama gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsanız, bir çözüm bulacaksınız.”

Para biriktirdiğiniz veya sizi destekleyebilecek bir ortak veya aile üyeniz olmadığı sürece, sürekli bir gelir kaynağı tutmak için okula devam ederken mevcut işinizi yapmaya devam etmeniz gerekecektir. Kişisel ve profesyonel yaşamındaki sorumluluklarınıza bağlı olarak, eğitim programınızı tamamlamak için gerekli zamanı ve parayı ayırabildiğinizden emin olmanız gerekir.

Uprham, “Bir kariyer değişimine bakmak isteyen yetişkin öğrenciler için, okula geri dönmek için zaman ve para bulmak en büyük zorluktur.” Dedi. “WGU’da, öğrencilerimize haftada 15 ila 20 saat arasında çalışmalarına katılmayı beklediklerini söylüyoruz ve birçok çalışan yetişkin için hafta boyunca o kadar zamanın zor olduğunu görüyoruz.”

Diaz, eğitim programınızın süresi ve maliyetinin yanı sıra çalışma programınızla birlikte derslere katılma durumunuzun, kurs türünü (çevrimiçi kişilere karşı çevrimiçi) ve takip ettiğiniz programa (diploma karşı sertifikası) dahil etmelidir. .

Post-lisansüstü öğretmen hazırlama programına kayıtlı bir WGU öğrencisi olan Mary Beth Chappelow, bazı zorluklarla karşı karşıya kaldı. Ailesinin Montana eyalet parklarından yorumlayıcı bir bekçiden okul öğretmenine geçişini çok desteklediğini öğrenirken, hayatının farklı yönlerini dengelemek için hala çok çalışmaktadır.

Chappelow, “Sadece işim ile kolej kursları arasında, haftada ortalama 70 çalışma saati veriyorum.” Dedi. “Kolej programım aracılığıyla esneklik avantajına sahip olduğum halde, hala zamanında yapılması gereken çok miktarda işim olduğu aileye açıklamak bazen zor.”

Monahan, “Yüksek profilli bir işiniz varsa, öğrenciyseniz ya da evde kalmaktansa, denge her zaman zorlayıcı olacaktır,” diye ekledi. “Önce kalırken ihtiyaçlarınızı karşılamak üzerine odaklanmak, resimdeki dengeyi korumak için iki kesin yangın yolu.”

Şu andaki kariyerinizde sıralarda çalışmış olabilirsiniz, ancak bir  yönetim pozisyonuna  sahip olmak başlangıç ​​çizgisine geri döndüğünüzde giriş seviyesi pozisyonlarını atlamanıza izin vermez.

Diaz, “İki adım ileri almak için bir adım geri çekmeniz gerekebilir” dedi. “Muhtemelen birkaç yıl için daha düşük bir maaşla başlamak zorunda kalacaksınız ve bir zamanlar sahip olduğunuz [-] durumunuzu kaybedebilirsiniz. [Örneğin], kendinizi kanıtlayana kadar tekrar bir yönetici veya yönetici olamazsınız.”

Eğitiminiz sadece öğrendiğiniz dersleri değil, aynı zamanda tanıştığınız insanları da kapsamaz. Çevrimiçi çalışıyor olsanız bile, sınıf arkadaşlarınız ve profesörlerinizle profesyonel ilişkiler kurun.

Monahan, “Geçişe ve ders almaya başladığınızda, toplantı yaptığınız kişilerin iş ağınız için mümkün olan tüm eklemeler olduğunu anlamak çok önemlidir.” “Ağınızı büyütmek ve inşa etmek için proaktif bir yaklaşım ve dostça bir tavır takın.”

Tanıştığın birisinin bir sonraki işvereniniz mi yoksa çalışanınız mı olacağını asla bilemezsiniz.

Herhangi bir kariyer seçiminde olduğu gibi, kariyer değiştirmek için bir eğitim programına kaydolmadan önce, kendinize neler aldığınızı bilmelisiniz.

Upham, “Öğrencilerin mezun olduktan sonra istedikleri iş fırsatlarını bulabilmelerini sağlamak için en iyi yol, ödevlerini kayıt olmadan önce yapmaktır.” Dedi. “İstediğiniz işi almanıza yardımcı olacak bir derece bulun. Saygın, akredite edilmiş bir üniversiteyi seçtiğinizden emin olmak için çevrimiçi araştırın. Bir derece [veya başka bir eğitim programını] tamamlamak, geri kalanı için geri dönüş sağlayabilecek bir yatırımdır. Çalışma hayatı, bu yüzden sizin için doğru olanı seçmek için zaman ayırın. ”

Nihayetinde okula geri dönmenin sizin için doğru seçim olduğuna karar verirseniz, bunu açık bir zihniyetle takip edin ve hayallerinizi gerçekleştirmek için tam olarak ona bağlı kalın.

Chappelow, “Doğru nedenlerden dolayı bunu yap,” dedi. “Bir zamanlar 20’li veya 30’lu yaşlarınızda sizin için en uygun olan kariyer, yaşlandıkça sizin için en uygun kariyer olmayabilir. Önceliğiniz değişebilir ve bu tamam. Hayat hayallerinizi ve hedeflerinizi takip etmemek için çok kısa. .”


Like it? Share with your friends!

0
Eleman Bulma

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir